Na małych deskach kreślarskich takich trochę większych niż A3 lub stole, ale musi mieć równy bok, do rysowania lini równoległych poziomych służy przykładnica. a do pionowych i pod kątami ekierki lub jak kto woli trójkąty. Są dwa podstawowe trójkąty każdy ma jedną parę boków pod kątem 90°
.Jeden to połowa kwadratu (po przekątnej) dlatego dwa boki ma równe a pozostała para kątów to 2*45°
drugi to połowa (po wysokości ) trójkąta równobocznego dlatego jedna przy prostokątna to połowa przeciw prostokątnej a kąty to oczywiście 30° i 60°. do rysowania potrzebny jest jeszcze cyrkiel i kątomierz oraz zestaw tzw. krzywików technicznych.
.
normalny zestaw to trzy krzywiki będące elementami paraboli, hiperboli i elipsy. najdłuższy to do krzywych eliptycznych. ten w środku do krzywych hiperbolicznych a ten na dole do krzywych parabolicznych.
I można już rysować oczywiście ołówkiem. Tylko dobrać trzeba twardość grafitu. Bo ołówki miały różną twardoś. te twarde oznaczano literą H (hard) pośrednie to HB i F (firm) mocny a literą B oznaczano te miękkie (czarne-black). W biurach projektowych rysowało (konstruktor - projektant) się na kalce. Potem brała to kreślarka która tylko poprawiała ołówek tuszem technicznym. następny etap produkcji rysunków to odbitki tzw. ozalidowe czyli kopie na światło czułym papierze, dlatego rysunki wykonywano na kalce.
Po co to pisze? Bo na wielu uczelniach technicznych pierwszy rok rysuje ręcznie czy to tzw. kreski czyli Geometrie Wykreślną a dalej Grafikę Inżynierską. A wielu studentów spotyka się z tym po raz pierwszy. oczywiście później mają zajęcia z różnymi programami 2D i 3D. Ale żaden program nie pomoże nauczyć się zasad rysunku technicznego. Moją Przygodę z programem AutoCAD opisze później.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz