Translate

poniedziałek, 20 maja 2013

Sposoby na zatkany odpływ


Najprościej jest zapobiegać. Są dwa podstawowe sposoby zapobiegania tworzeniu się zatorów w rurach i odpływach.
Jednym z nich jest uniemożliwienie przedostawania się do odpływu włosów, resztek jedzenia, skrawków opakowań, które z czasem zbudują w przepływie uciążliwy korek. W tym celu na odpływ nakładamy sitko, które skutecznie zatrzyma wszelkie zanieczyszczenia. Wydatek rzędu kilku zaledwie złotych, a ułatwienie ogromne. Uważasz, że białe plastikowe sitko zburzy efekt w chromowanym zlewie albo eleganckiej kolorowej umywalce. Kto powiedział, że musi być białe i plastikowe? Wśród wzorów dostępnych na rynku znajdziesz nie tylko plastikowe, ale i z chromu oraz silikonowe, w różnych kolorach i kształtach, np. w kształcie kwiatka albo ze zdobieniem przypominającym kamyki. Ceny silikonowych ozdabianych sitek wahają się w granicach 20–35 zł.
Drugą metodą jest bieżące wypłukiwanie zalegającego tłuszczu i osadu z mydła, do którego przyklejają się spływające ze zlewu czy umywalki odpady. Zanim jednak sięgniesz po żrące, szkodliwe dla środowiska detergenty, spróbuj mniej inwazyjnych metod „domowych". Raz w tygodniu wlej w rury kilka litrów osolonego wrzątku, zagotowanego octu lub wody wymieszanej z octem i doprowadzonej do wrzenia. Regularne przepłukiwanie zlewu zapobiegnie, a co najmniej opóźni zatkanie. Jest to jednak metoda wymagająca konsekwencji, co często decyduje o jej niepowodzeniu.

Jak odetkać zatkany odpływ?

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z tego, że zupełnie inne zatory znajdują się w odpływach kuchennych, a inne w łazienkowych. W kuchni będzie to zlepek tłuszczu, resztek jedzenia, fragmentów opakowań od żywności (np. skrawków folii spożywczej). Taki korek czasami da się rozpuścić środkami, które znajdziemy w kuchennych szafkach. W łazience natomiast głównym „budulcem" zatoru są osad z mydła i włosy, które raczej nie rozpuszczą się np. w occie.
Do rozpuszczenia zatoru w odpływie kuchennym domową metodą można użyć sody kuchennej, octu i wrzącej wody:
  1. Wymieszaj w naczyniu sodę i ocet w proporcjach 1:3. Mieszanka natychmiast zacznie pulsować, więc jak najszybciej trzeba wlać ją do odpływu. Po 5-15 minutach spłukujemy kilkoma litrami wrzącej wody.
  2. Wsyp do odpływu 1–2 łyżki sody oczyszczonej, a następnie wlej do niego ok. pół szklanki octu. Mieszanka spowoduje powstanie piany, która odetka odpływ. Po kilku minutach wlej w odpływ wrzącą wodę.
Na zatory działają również ekologiczne środki, stosowane w przydomowych oczyszczalniach ścieków. Zawierają one bakterie, które przetwarzają zanieczyszczenia i zapobiegają osadzaniu się kolejnych. Środków tych dobrze jest używać profilaktycznie raz na kilka tygodni.
Przepychacz gumowy to przyrząd, który niegdyś znajdował się w prawie każdym domu. Dziś również można go kupić w sklepach z AGD. Jego działanie opiera się o ciśnienie, które tworzy się w trakcie pompowania i wypycha zator. Przed jego użyciem, okolice odpływu należy nasmarować tłustą substancją np. wazeliną, umieścić przepychacz na odpływie, docisnąć, a następnie napuścić wody do poziomu, powyżej gumowej nasady. Odpływ zabezpieczający przed przelaniem wody również należy zatkać np. drugą dłonią. Na koniec kilkukrotnie pompujemy przepychaczem, wytwarzając ciśnienie, które powinno przepchnąć zator.
Bardziej złożony, ale zarazem wydajny jest przepychacz działający na zasadzie pompy, którym pod ciśnieniem wpychamy do rur wodę.
Większość śmieci, które dostaną się do odpływu, zatrzymuje się w syfonie. Warto więc sprawdzić drożność syfonu. Zabieg nie jest skomplikowany, nie pociąga za sobą kosztów i zajmuje zaledwie parę minut. Pod syfon podstawiamy miskę,żeby woda nie zalała podłogi, a następnie odkręcamy syfon i dłonią w rękawiczce albo szczypcami usuwamy zebrane tam zabrudzenia.
Kolejną, popularną metodą usuwania zatorów jest używanie preparatów chemicznych, które rozpuszczają nagromadzone w odpływie zabrudzenia. Preparat w postaci granulek, proszku, płynu albo żelu wsypujemy bądź wlewamy do odpływu, odczekujemy czas określony w instrukcji użycia na opakowaniu, a następnie spłukujemy gorącą wodą. Po żrące detergenty jednak nie powinniśmy sięgać zbyt często ze względu na ich szkodliwość dla środowiska, a więc i dla nas samych. Zawsze używamy ich wyłącznie w gumowych rękawicach i unikamy wdychania oparów.
Jeśli żadna z wymienionych metod nie poskutkuje, oznacza to, że zator tkwi głębiej w rurach. Wówczas, zanim wezwiemy hydraulika, można spróbować samodzielnego oczyszczenia rur za pomocą sprężyny hydraulicznej, czyli specjalnej spirali do czyszczenia rur. Demontujemy syfon, umieszczamy sprężynę w rurze i kręcimy korbą do momentu, kiedy znajdzie się w niej cała sprężyna. Sprężynę wyciągamy, kręcąc korbą w odwrotnym kierunku.
Jeśli i ta metoda zawiedzie, nie pozostaje nic innego, jak wezwać hydraulika.

wtorek, 26 lutego 2013

Czym grozi nadużywanie alkoholu?


Zdajemy sobie sprawę z tego, że używki są szkodliwe dla naszego organizmu, a mimo to sięgamy po nie. Weźmy na przykład alkohol, którego spożycie rośnie każdego roku. Alkoholizm staje się problemem społecznym. Powoduje on uzależnione nie tylko psychiczne, lecz również fizyczne. Alkohol towarzyszy ludziom od zawsze.
W odległych czasach stanowił on najpopularniejszy środek odurzający, stosowany w celu kultowym i magicznym. W obecnych czasach alkohol stanowi, w rozumowaniu większości społeczeństwa, idealny środek poprawiający nastrój, ułatwiający nawiązywanie kontaktów oraz uśmierzający ból.
Żyjemy w czasach, kiedy to za sprawą picia alkoholu utworzyły się kulturowo uwarunkowane wzorce picia alkoholu, a mianowicie: anglosaski i niemiecki wzorzec picia alkoholu oparty na spożywaniu piwa, model skandynawski picia alkoholu oparty na spożywaniu stężonego alkoholu, Basen Morza Śródziemnego – oparty na piciu wina.
Polska należy do kraju opartego na spożywaniu stężonego alkoholu, co jest bardzo niepokojące.
Wpływ alkoholu na nasz organizm
Mózg
Alkohol wpływa w hamujący sposób na czynności psychiczne naszego mózgu. Zaburza nasz intelekt, emocje oraz motywację. Tak więc, system kontrolujący najważniejsze procesy psychiczne, zostaje wyłączony przez alkohol. Wraz z zwiększeniem stężenia etanolu zostają zakłócone podstawowe czynności naszego mózgu, a mianowicie; mowa, czucie oraz koordynacja ruchowa. Z kolei dawki narkotyczne alkoholu powodują zaburzenia ośrodków regulujących ciśnienie krwi, temperaturę i oddychanie.
Serce
Wpływ alkoholu na serce jest słaby. Wynika przede wszystkim z hamowania mózgowych ośrodków , które regulują czynności układu krążenia. Alkohol w słabym stopniu rozrzedza naczynia wieńcowe. Wpływa hamująco na układ krążenia powodując zaburzenia akcji serca, gwałtowne rozszerzenie, czy zwężenie naczyń krwionośnych.
Żołądek
Alkohol przyjmowany w dużych ilościach działa hamująco na czynności wydzielnicze naszego układu pokarmowego oraz perystaltykę jelit. Nadmiar alkoholu może powodować częste biegunki, zaparcia, nudności, wymioty. Ponadto, może być powodem zaostrzenia choroby wrzodowej żołądka. Regularne picie alkoholu prowadzi do niedoboru pokarmowego oraz witaminowego. Głównie chodzi o witaminy z grupy B.
Wątroba
Ten organ jest szczególnie narażony na działanie alkoholu, gdyż w nim właśnie zachodzą wszystkie podstawowe procesy metaboliczne i odtruwające. Alkoholicy często zapadają na marskość wątroby, którą poprzedzają ostre, przewlekłe zapalenie wątroby.
Skóra
W wyniku nadmiernego picia alkoholu uszkadzane są naczynia krwionośne, co w efekcie prowadzi do zaczerwienionego koloru skóry. Ponadto, powoduje odwodnienie organizmu, a co za tym idzie, wysusza skórę. To, z kolei sprzyja powstawaniu zmarszczek i przedwczesnemu starzeniu skóry.
Życie seksualne
Tutaj należy powiedzieć o tym, że duża dawka alkoholu wpływa na czynności seksualne dwukierunkowo. Po pierwsze zmniejsza nasze libido, zdolność do szczytowania oraz erekcję. Z drugiej zaś strony, powoduje zwiększenie zainteresowania seksem. Niestety, często na zainteresowaniu się kończy.
Psychika
Alkohol w ogromnej mierze działa również na psychikę człowieka. Najczęściej dochodzi do zaburzeń pamięci, zaburzeń zainteresowań, myślenia obniżonej koncentracji. W dalszym etapie choroby alkoholowej dochodzi często do zwiększonej drażliwość, trudności w opanowywaniu agresji i zmienności nastroju.
Spożywanie alkoholu przez kobiety w ciąży
Nawet niewielkie ilości alkoholu mogą prowadzić do wielu wrodzonych wad dziecka np. upośledzenie umysłowe. Kobieta w ciąży nie powinna w ogóle pić alkoholu.
Interakcje alkoholu z lekarstwami
Rozważając temat wpływu alkoholu na nasz organizm, należy wspomnieć o jego interakcjach z lekarstwami. Problem ten staje się coraz bardziej istotny.
Do najważniejszych interakcji zaliczamy:
  • Spotęgowanie działania wielu leków przeciwcukrzycowych w wyniku łączenia ich z alkoholem, co spowodować może wstrząs
  • Alkohol działa osłabiająco na leki przeciwpadaczkowe
  • Nasila działanie leków obniżających ciśnienie tętnicze krwi, co może spowodować zapaść
  • W połączeniu z polopiryną, uszkadza błonę śluzową przewodu pokarmowego
Jak widać, już nawet niewielka ilość wypitego alkoholu wpływa często na zachowanie człowieka oraz jego organizm, dlatego pijmy alkohol okazjonalnie. Nie traktujmy alkoholu jako środka na pocieszenie, odwagę czy zapomnienie. Niech nie będzie naszą ucieczką od problemów, które mogą jedynie się spotęgować, właśnie przez alkohol.

poniedziałek, 25 lutego 2013

Automatyka i energooszczędne rozwiązania w domu


Warunkiem uzyskania dopłaty do kredytu na budowę lub zakup domu energooszczędnego jest wysoki standard energetyczny budynku. By pomóc w jego osiągnięciu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zdefiniował minimalne wymagania techniczne, jakie musi spełniać dom energooszczędny.



Na liście obligatoryjnych wymogów znajdują się m.in. rozwiązania automatyzujące pracę układów ogrzewania i wentylacji. W ramach cykluEnergooszczędność w moim domu przedstawimy, w jaki sposób optymalizują one zużycie energii w domu.Już na przełomie I i II kwartału 2013 roku będzie można starać się o dopłaty do kredytów na budowę i zakup domów i mieszkań energooszczędnych. W styczniu br. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosił listę banków, które zakwalifikowały się do projektu, a pod koniec lutego planuje podpisać z nimi umowy. Po wdrożeniu odpowiednich procedur przez banki, możliwe będzie składanie za ich pośrednictwem wniosków o dopłaty do kredytów. Przyznanie dofinansowania jest uzależnione od osiągniętego wysokiego standardu energetycznego (EUco 15 lub 40 kWh/m2/rok) oraz spełnienia określonych w programie wymogów technicznych, mających wpływ na poziom energooszczędności budynku. Wśród obligatoryjnych wymagań technicznych, stawianych zarówno domom jednorodzinnym, jak i budynkom wielorodzinnym, znalazły się rozwiązania automatyki sterującej systemami wentylacji i ogrzewania. W układzie wentylacji wymagane jest zainstalowanie rozwiązań automatyki pozwalających na dostosowywanie jej wydajności do aktualnych potrzeb. Natomiast układy ogrzewania domów energooszczędnych obowiązkowo powinnny wykorzystywać automatykę pogodową i urządzenia regulujące temperaturę w pomieszczeniach.

W domach energooszczędnych nie ma miejsca na niepotrzebną utratę energii" - mówi Marcin Klepacz, Współwłaściciel firmy IRA - Inteligentne Rozwiązania Automatyki. Zastosowanie automatyki sterującej ogrzewaniem i wentylacją ogranicza straty ciepła w budynku. Automatyka pogodowa i urządzenia do regulacji temperatury w pomieszczeniach służą optymalizacji ilości energii potrzebnej do ich ogrzania. Pozwalają dobrać odpowiednio parametry ogrzewania poszczególnych pomieszczeń, samoczynnie obniżać temperaturę pomieszczeń w nocy, podczas nieobecności mieszkańców, czy wyłączać ogrzewanie w pokoju, w którym otworzyliśmy okno. Tego typu rozwiązania zwykle wdrażane są z wykorzystaniem inteligentnych technologii zarządzania budynkiem, które umożliwiają integrację poszczególnych elementów domowej instalacji, takich jak sterowanie ogrzewaniem, oświetleniem, urządzeniami audio-wideo, po to, aby mogły ze sobą współpracować. Podczas nieobecności domowników odpowiadają za wyłączanie światła oraz innych urządzeń, co wpływa na obniżenie zużycia energii nie tylko cieplnej, ale też elektrycznej".

Inteligentne rozwiązania automatyki pozwalają racjonalizować zarządzanie systemami ogrzewania i wentylacji, co wpływa na zmniejszenie zużycia energii cieplnej. Wspierają też zarządzanie urządzeniami domowymi pobierającymi prąd. Wykorzystując automatykę do optymalizacji sterowania urządzeniami domowymi, można istotnie zmniejszyć ilość zużywanej energii elektrycznej, co przekłada się na obniżenie rachunków. Na przykład za pomocą automatyki sterującej oświetleniem, można je dostosować do potrzeb każdego z domowników, z uwzględnieniem natężenia światła dziennego, pory dnia, sygnałów od sensorów obecności osób w pomieszczeniach oraz otwierania i zamykania drzwi.

Dla zmniejszenia ilości prądu zużywanego przez źródła światła potrzebne jest zarówno racjonalne korzystanie z oświetlenia, w czym pomocna jest automatyka, jak i wymiana tradycyjnych żarówek na energooszczędne odpowiedniki" - mówi Maria Labus, Marketing Manager Consumer Lighting CEE z firmy Philips. Od września 2012 roku producenci oraz importerzy nie mogą wprowadzać do sprzedaży żarówek tradycyjnych, więc energooszczędne źródła światła będą niebawem w powszechnym użyciu. W stosunku do tradycyjnych żarówek gwarantują one mniejsze zużycie energii, nawet o 80 procent. W użytku domowym stosuje się obecnie trzy rodzaje energooszczędnych źródeł światła: świetlówki kompaktowe (CFL), żarówki LED i żarówki halogenowe. Warto zainwestować w produkty wysokiej jakości, które zapewnią nam wymaganą ilość światła o ciepłej barwie. Zyskujemy też pewność, że produkt spełnia obietnice producenta, komunikowane na opakowaniu. Początkowa inwestycja zwróci się nam szybko przez znacznie obniżony rachunek za energię elektryczną. Ponadto, aby nowobudowany dom o wysokim standardzie energetycznym zużywał jak najmniej energii elektrycznej, od razu warto wyposażyć go też w inne urządzenia o obniżonym zapotrzebowaniu na energię, jak na przykład płaskie telewizory z inteligentnym systemem przetwarzania wideo, obliczającym możliwości ograniczenia zużycia energii dla każdego wyświetlanego obrazu".

Wyposażając dom w urządzenia elektryczne warto zwrócić uwagę na dołączoną etykietę energetyczną. Pozwala ona porównać wydajność poszczególnych sprzętów oraz informuje o zużyciu podstawowych zasobów tj. energia elektryczna, woda i detergenty.

Materiał został przygotowany w ramach kampanii informacyjnej Energooszczędność w moim domu. Więcej informacji dotyczących rozwiązań podnoszących standard energetyczny domu i mieszkania można znaleźć na profilu Facebook: Energooszczędność w moim domu.
Effective PR tworzą pasjonaci skutecznej komunikacji. Jesteśmy profesjonalni, kompetentni i przyjaźni w relacjach międzyludzkich. Podczas pracy kierujemy się zasadami etyki zawodowej, co sprzyja budowaniu atmosfery zaufania do naszej firmy oraz współpracujących z nami marek.Twórcą Effective PR jest Paulina Gadomska - Dzięcioł, wieloletni doradca w zakresie zintegrowanej komunikacji marketingowej i PR. Współtworzy i wdraża strategie komunikacji dla firm z sektorów budownictwo, nieruchomości, nowe technologie, FMCG. Wspiera zarządzanie reputacją podmiotów świadczących usługi profesjonalne, takich jak kancelarie prawne, doradcy personalni, inwestorzy i deweloperzy.

Zaangażowana we wspieranie idei przedsiębiorczości kobiet oraz propagowanie koncepcji zrównoważonego rozwoju w biznesie i wykorzystywanie jej w strategiach zarządzania reputacją. Autorka publikacji i prelekcji nt. komunikacji projektów CSR. Ambasador Przedsiębiorczości Kobiet w Polsce.

LEDowe oszczędności



Autor:Yasna,

Systematycznie wzrastające koszty życia, w tym także utrzymania mieszkania, zmuszają nas do coraz bardziej intensywnego poszukiwania oszczędności. By ratować domowy budżet, konieczne jest efektywne gospodarowanie pieniędzmi oraz inwestowanie w nowoczesne rozwiązania, które nam to umożliwią.



Przyjrzyjmy się szczególnie kwestii zużycia energii elektrycznej. Jednym z głównych czynników generujących to zużycie w naszych domach i mieszkaniach jest oświetlenie. Ponieważ rachunki za prąd systematycznie rosną, to właśnie w kierunku oświetlenia powinniśmy skierować naszą uwagę, by poszukiwać realnych oszczędności. Obecnie umożliwia nam to nowoczesna technologia LED, dzięki której możemy znacznie zmniejszyć ilość energii pobieranej przez instalację oświetleniową. 

 

Rozsądek czy konieczność?

Komisja Europejska, chroniąc nie tylko środowisko, ale i nasze portfele, kilka lat temu wprowadziła zakaz produkowania klasycznych żarówek wolframowych. Początkowo z produkcji oraz półek sklepowych zniknęły popularne setki, w dalszej kolejności żarówki o mocy 75, 60 i 40 W. Do września zeszłego roku z rynku miały zostać usunięte wszystkie tradycyjne źródła światła. Choć niektórym trudno było rozstać się z wynalazkiem, który niegdyś zrewolucjonizował rzeczywistość, to patrząc z perspektywy dzisiejszych czasów, taka zmiana okazała się korzyścią samą w sobie. - Dziś alternatywą dla typowych żarówek są energooszczędne świetlówki, a jeszcze bardziej oszczędnym i ekologicznym rozwiązaniem jest oświetlenie oparte na technologii LED mówi Mariusz Gawroński, specjalista ds. oświetlenia w firmie LARS oferującej m.in. ledowe produkty oświetleniowe. 

 

LEDowa rewolucja

Diody LED to obecnie najbardziej oszczędne i efektywne źródła światła, jakie są dostępne na rynku. -Zastosowanie tej technologii pozwala na skumulowanie oszczędności nawet do 65%, ponieważ diody LED pobierają aż dziesięciokrotnie mniej prądu niż zwykłe żarówki i dwa razy mniej niż świetlówkiwyjaśnia Mariusz Gawroński. W przypadku tradycyjnego oświetlenia żarowego, tylko 5% energii przekształcana jest w światło widzialne. Reszta marnuje się w postaci emitowanego ciepła, które wytwarza się podczas przepływu prądu elektrycznego przez włókno wolframowe. Coraz bardziej popularne diody LED całą swoją moc wykorzystują do produkcji światła. Podczas świecenia diody nie nagrzewają się, nie emitują ciepła i osiągają znacznie wyższą skuteczność świetlną. Są zdecydowanie trwalsze niż zwykłe żarówki, a także świetlówki fluorescencyjne. Mogą stale świecić nawet przez okres ponad 5 lat, czyli przez około 50000 godzin podkreśla Mariusz Gawroński. 

 

Opłacalna inwestycja

Do największych zalet oświetlenia opartego na technologii LED, poza znaczną oszczędnością energii i niskimi kosztami eksploatacji, należy również zaliczyć błyskawiczny czas reakcji. W przeciwieństwie do zwykłych świetlówek zwanych popularnie żarówkami energooszczędnymi, diody LED rozświetlają się maksymalnie natychmiast po zapaleniu. Poza tym dają jasne, bezcieniowe i naturalne światło dodaje Mariusz Gawroński. Diody LED mają niewielkie rozmiary, dzięki temu mogą być zamknięte w najróżniejszych oprawach i formach oświetleniowych. Są stosowane m.in. w oświetleniu punktowym (np. halogeny), wężach świetlnych, profilach, taśmach oraz podłużnych świetlówkach. - Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które możemy swobodnie dostosowywać do indywidualnych potrzeb. Choć oświetlenie ledowe nie jest najtańsze, należy pamiętać, że koszt inwestycji zwraca się bardzo szybko. Biorąc pod uwagę długowieczność ledowych produktów, możemy liczyć na znaczne oszczędności już w pierwszym roku użytkowania podsumowuje Mariusz Gawroński.

 

Wartość dodana

Klienci coraz częściej korzystają z technologii LED nie tylko ze względów ekonomicznych i funkcjonalnych, ale także estetycznych. - Diody LED zamknięte w elastycznych i kolorowych oprawach takich, jak węże LED, przewody LedNEON  czy taśmy LedFLEX, dają szerokie możliwości kreowania wystroju wnętrz oraz otoczenia wokół domu za pomocą oryginalnego, energooszczędnego i bezpiecznego światła - dodaje Mariusz Gawroński.Dekoracyjne oświetlenie ledowe możemy spotykać w wielu domowych przestrzeniach. W salonie - w postaci gustownie ozdobionego sufitu, w kuchni - gdy punktowo oświetlają przestrzeń lub liniowo snują się wzdłuż krawędzi mebli, ale również w pokoju dziecka czy sypialni - gdzie na ścianach świecą jak fantazyjne wzory, a nawet w łazience - podświetlając krawędź wanny, lustra czy szczelinę między płytkami. Sposobów wykorzystania barwnych ledów jest wiele. Ograniczyć nas może jedynie wyobraźnia i zasobność portfela.

wtorek, 5 lutego 2013

Rozbudź Wyobraźnię Dziecka

autor :

Wyobraźnia dzieci nie zna granic. O cym wiedzą bardzo dobrze wszyscy rodzice. I chociaż niektóre z pomysłów najmłodszych mogą zaskakiwać, to rodzice wiedzą bardzo dobrze, że należy rozwijać wyobraźnię dzieci. Ponieważ dzięki niej poznają otaczające je świat. A pobudzanie dziecięcej wyobraźni może odbywać się na bardzo wiele sposobów.
Jednym z nich jest na pewno sposób w jaki zostaje urządzony dziecięcy pokój. Niewątpliwe fototapety dla dzieci są bardzo dobrym pomysłem. Nie tylko pobudzają one wyobraźnię dziecka, ale także zachęcają do zabawy. Z tego też względu warto jest się zastanowić nad tym czy nie wybrać właśnie fototapety do pokoju swoich najmłodszych pociech. Zwłaszcza, że taki wystrój pokoju ma bardzo dużo zalet. Ponieważ nie tylko można go bardzo łatwo zmienić, ale także dzięki fototapetą, pokoje dla dzieci stają się bardzo kolorowe. A jest to również bardzo ważny aspekt jeśli chodzi o rozwój najmłodszych dzieci. Niewątpliwe fototapety dla dzieci jest to doskonała propozycja zarówno dla maluchów, jak i starszych dzieci.
Rodzice, którzy zdecydują się na taki wystrój pokoju nie tylko będą mogli sprawić dziecku niespodziankę, ale również mogą z dużą łatwością urządzić pokój dokładnie tak jak marzy o tym ich dziecko. Ponieważ fototapety dla dzieci przedstawiają nie tylko najbardziej lubianych bohaterów z dziecięcych bajek, ale również lubiane przez dzieci motywy. Tym samym rodzice otrzymują doskonałą pomoc, jeśli chodzi o urządzenie pokoju dla dziecka. Dla nich bowiem fototapety to nie tylko jedna z możliwości na rozbudzenie wyobraźni dziecka. To przede wszystkim możliwość urządzenia przytulnego pokoju, nie ponosząc przy tym zbyt dużych kosztów. Nie mniej jednak należy pamiętać o tym, żeby wybrać takie fototapety, które nie tylko podobają się naszym dzieciom, ale przede wszystkim będą ozdobą ich pokoju przez bardzo długi czas.
Jest to kolejny powód, dla którego fototapety dla dzieci są tak chętnie kupowane przez rodziców. Często również same dzieci proszę o to, żeby dana fototapeta znalazła się w ich pokoju. Być może dlatego, że widziały taką w pokoju swoich rówieśników, a być może dlatego, że bardzo podoba im się znajdujący się na nich motyw. Z całą jednak pewnością fototapeta dla dzieci powinna być bardzo kolorowa. Ponieważ takie właśnie powinny być pokoje dzieci. Wesołe oraz radosne niezależnie od tego jak duże dziecko w nim mieszka.

Źródło: <a href="http://www.webshock.com.pl/rozbudz-wyobraznie-dziecka/">Rozbudź wyobraźnię dziecka</a> - apgreff

Jak Łączyć Wino Z Potrawami?


przedruk od  
Nie od dziś wiadomo, że tak bogaty trunek, jakim jest wino w cudowny sposób podkreśla smak naszych potraw. Jednak sztuka odpowiedniego łączenia trunków z daniami opiera się przede wszystkim na doświadczeniu i fachowej wiedzy. Jeśli dopiero stawiamy w tej dziedzinie pierwsze kroki, to lepiej trzymajmy się kilku sprawdzonych reguł.
By połączyć wino oraz potrawę w niemal idealną całość, musimy zacząć odzapoznania się z charakterystyką smakową i zapachową tak wina, jak i dania, mając na uwadze ich wzajemne oddziaływanie. Słone potrawy neutralizują bowiem kwasowość win (sól podkreśla też słodycz trunku), a dania z nutką goryczy potęgują gorzki posmak wina.Kwaśne dania zwykle łagodzą wytrawność trunku (wina o wyraźnej kwasowości powinny występować w towarzystwie sutych potraw), z kolei słodkie spowodują, że wino wyda się nam mniej owocowe, za to bardziej wytrawne (mocniej odczujemy także jego kwasowość).
Potrawy lekkie i delikatne powinny być wspierane przez równie subtelne trunki, dania o umiarkowanie intensywnym posmaku tworzą wspaniały duet z trunkami o średniej intensywności aromatu i smaku, a wina o mocnym bukiecie należy podawać z potrawami o zdecydowanym charakterze. Przypominamy też, że:
– wina wytrawne – białe i różowe świetnie podkreślają smak owoców morza, ryb, serów czy białego mięsa,
– lekkie czerwone wina (oraz te białe) serwuje się także przed posiłkiem (w charakterze aperitifu),
– owocowe wina czerwone nadają się do wędlin oraz czerwonych mięs,
– wina wytrawne idealnie pasują do potraw z czerwonego mięsa (np. dziczyzny), grzybów, a także serów o intensywnym smaku,
– wina słodkie zazwyczaj towarzyszą deserom, chociaż wina białe słodkie i półsłodkie podaje się też do niektórych dań z ryb, a słodkie czerwone do ostrych serów,
– wina musujące podaje się w zasadzie do wszystkich potraw.
Warto też wiedzieć, że istnieją dania, do których bardzo trudno jest dobrać odpowiednie wino. Chodzi np. o karczochy, szpinak, jajka czy potrawy z kuchni azjatyckiej (jak np. sushi). Natomiast tak zwana zasada kontrastu polega na odszukaniu w winie cechy, której brak danej potrawie, dzięki czemu możemy ją wzbogacić. Jednakże trzeba przyznać, że umiejętność ta wymaga praktyki (dlatego niektórzy uważają, że najlepszym winem jest po prostu to, które najbardziej nam smakuje). Pamiętajmy też, żejeżeli sos przyrządziliśmy na bazie danego wina, to najczęściej to samo wino powinniśmy podać do stołu, a gdy z kolei serwujemy danie z kuchni regionalnej, to dobrze jest dobrać trunek z tego samego winiarskiego regionu. Jeśli palimy lub jesteśmy amatorami takich używek, jak np. mocna kawa, to aranżowanie winno-kulinarnych mariaży może być dla nas nie lada wyzwaniem, ponieważ trudniej nam będzie wyczuć smakowe subtelności wina (nikotyna znieczula kubki smakowe).

Źródło: <a href="http://www.webshock.com.pl/jak-laczyc-wino-z-potrawami/">Jak łączyć wino z potrawami?</a> - kalina

Opłaca się inwestować w wino

przedruk 
ID artykułu: 26657 / 3322

W czasach globalnego kryzysu coraz bardziej popularne stają się alternatywne formy pomnażania kapitału. Jedną z nich są inwestycje w wino, które zdobywają sympatyków na całym świecie oraz w Polsce. Jednak warto pamiętać o tym, że aby zarobić na winie, trzeba cierpliwie czekać na zyski.



Jak podaje firma doradcza Wealth Solutions (członek Związku Firm Doradztwa Finansowego), Polacy w szlachetny trunek zainwestowali już ok. 120 mln zł. Wino staje się coraz popularniejsze na całym świecie, chętnych na ten alkohol przybywa w Rosji, Brazylii, a w szczególności w Chinach.

Alkohol produkowany pod inwestycje dotyczy najbardziej wyselekcjonowanych gatunków win, które pochodzą najczęściej z francuskich winnic z rejonu Bordeaux-Medoc, Saint-Jemilion czy niektórych rejonówBurgundii. Handel winami odbywa się w Londynie, Singapurze oraz Chicago, natomiast przechowywanie skrzynek z alkoholem ma miejsce w winnicach o wysokim standardzie, głównie w Londynie. W Polsce inwestować można za pośrednictwem firm doradczych, które specjalizują się w przeprowadzaniu takich inwestycji.

Dobry czas na inwestycje w wino?

Inwestycja w wino może być bardzo intratna, głównie za sprawą rosnącego zapotrzebowania na cenione roczniki przy ich niewielkiej ilości dostępnej na rynku. Ze względu na dużą popularność zarówno wśród konsumentów, jak i  kolekcjonerów, alkohol z czasem sprzedać można po bardzo atrakcyjnych cenach.  Produkcja wybitnych win w każdym roku jest ograniczona, z powodu wielkości winnic oraz zabiegów zmniejszających plony w celu podniesienia ich jakości, a popyt zawsze przewyższa tu podaż. Jeżeli do tego dodamy fakt, że nie da się wypuścić ponownie na rynek wina z danego rocznika i danej winnicy, oraz to, że trunki po osiągnięciu dojrzałości znikają z rynku w wyniku bieżącej konsumpcji, to wzrost ich wartości w czasie staje się zupełnie logiczny. To jest właśnie największa zaleta rynku wina. tłumaczy Paweł Morozowicz, Wealth Solutions i Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF).

Inwestycja w wino posiada więcej istotnych zalet. Wśród nich można wymienić bezpieczeństwo na tą formę lokowania pieniędzy kryzys nie ma wpływu. Do czynników wspomagających zysk możemy zaliczyć wiek wina, klasę trunku, miejsce pochodzenia czy ilość wyprodukowanych butelek, czyli te elementy, o których jesteśmy informowani przy zakupie. W trakcie trwania procesu inwestycyjnego te czynniki, oprócz wieku, który działa jedynie na korzyść, nie mają prawa się zmienić. Poza tym wino jest dobrem bardzo trwałym, w porównaniu do np. papierów wartościowych

Im starsze wino, tym droższe

Pomimo wielu zalet, inwestowanie w wino nie jest dla każdego, a już na pewno nie dla osób, które oczekują szybkich zysków. Inwestycja w wino jest dość specyficzna. Po pierwsze ma charakter długoterminowy, a rekomendowany okres inwestycji to minimum 5 lat. Nie jest to więc biznes przeznaczony dla osób, które spodziewają się szybkich zysków i transakcji. Oczywiście posiadane skrzynki można sprzedać wcześniej, ale to, w proponowanym przez nas okresie, historycznie osiągano najwyższe stopy zwrotu. Minimalne jest również prawdopodobieństwo poniesienia strat. W ciągu ostatnich 25 lat inwestycje w wino charakteryzowały się znaczenie wyższymi średnimi zyskami w okresach 5-letnich, niż rynki akcji czy złota. Dla porównania średnia 5-letnia stopa zwrotu z inwestycji w wino wyniosła 111%, w przypadku indeksu S&P500 49%, w przypadku indeksu DAX 61%, zaś w przypadku złota również 49%. W ciągu ostatniego ćwierćwiecza nie zdarzyło się również, żeby 5-letnia inwestycja oparta o indeks Liv-ex Investables przyniosła straty- Paweł Morozowicz, Wealth Solutions, ZFDF.

Według ankiety przeprowadzonej przez portal bankier.pl główną zaletą charakteryzującą inwestycje alternatywne jest to, że ich przedmiotem są obiekty fizyczne, które można w każdej chwili zobaczyć i przechowywać np. w domu. Są one namacalnym dowodem inwestycji i pomnażania kapitału. Dlatego więc osoby, które chcą mieć stałą pieczę nad przedmiotami w swoim portfelu inwestycyjnym, nie powinny lokować pieniędzy w wino. -Inwestowanie w wino - w przeciwieństwie na przykład do whisky - nie jest przeznaczone dla osób, które lubią trzymać swoją kolekcję alkoholi w domu. Wino wymaga odpowiednich warunków przechowywania i z tego powodu najczęściej trafia do specjalnych skarbców win znajdujących się w Anglii, takich na przykład jak Octavian Valtus. One gwarantują późniejszym nabywcom, że trunki nie były narażone na działanie niekorzystnych dla nich czynników. Przetrzymywanie win w takich magazynach ułatwia również obrót naszymi trunkami, ponieważ najwięksi brokerzy znajdują się w Wielkiej Brytanii, a swoje kolekcje w znajdujących się tam skarbach win przechowują również inni inwestorzy, kolekcjonerzy, restauracje, czy sieci hoteli. Przewiezienie ich do domu oczywiście jest możliwe, ale wtedy wina przestają być inwestycją i mogą co najwyżej posłużyć do uświetnienia rodzinnej uroczystości wyjaśnia Paweł Morozowicz, Wealth Solutions, ZFDF.

Warto już zainwestować?

Inwestować w wino można w każdej chwili. Jednak ze względu na aktualną sytuacje na rynku, to właśnie teraz jest najlepszy moment na zakup trunków. Po kilku latach gwałtownych wzrostów cen wina, doszło do ich korekty na rynku win bordoskich. Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia już w przeszłości i za każdym razem poprzedzała ona kolejną falę zwyżek cen. Z tego powodu obecny czas jest znakomity do budowania nowych portfeli winnych. Ceny wielu win zbliżyły się już do poziomów, przy których popyt konsumpcyjny może znacznie zmniejszyć dostępność tych win dla celów inwestycyjnych Paweł Morozowicz, Wealth Solutions, ZFDF.

Wielu użytkowników nigdy nie aktualizuje oprogramowania



przedruk z Kaspersky Lab Polska, ID artykułu: 28213 / 2264

Kaspersky Lab opublikował raport pt. Ocena poziomu zagrożeń, jakie stanowią luki w oprogramowaniu, stworzony na podstawie szczegółowej analizy rozpowszechnienia luk w zabezpieczeniach wykrytych w różnych programach w 2012 roku.



Oprócz zwrócenia uwagi na najbardziej niebezpieczne luki w badaniu sprawdzano również, jak chętnie użytkownicy aktualizują oprogramowanie do nowej wersji po pojawieniu się aktualizacji. Analiza ta ujawniła niepokojący fakt: niektóre stare lub wręcz przestarzałe wersje popularnych programów utrzymują się przez miesiące a nawet lata na znacznej liczbie komputerów.

Luki w zabezpieczeniach oprogramowania to wyraźne i oczywiste zagrożenie zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak i firm. Stanowią kluczowe narzędzie włamań wykorzystywane do kradzieży prywatnych danych użytkowników, przeprowadzania ataków cyberszpiegowskich na firmy oraz sabotowania istotnych systemów przemysłowych lub agencji rządowych. Istnieją jednak różne sposoby łagodzenia takiego ryzyka: od starań producentów oprogramowania, aby aktualizacje były publikowane na czas, oraz zwiększania ogólnego bezpieczeństwa swoich produktów po najbardziej zaawansowane technologie ochrony, takie jak Automatyczne zapobieganie exploitom firmy Kaspersky Lab.

Celem najnowszego badania firmy Kaspersky Lab było zrozumienie rzeczywistego zagrożenia, jakie stanowią luki w oprogramowaniu, oraz ocena reakcji użytkowników na publikację nowej wersji programu, w której zostały załatane niebezpieczne luki w zabezpieczeniach. Chociaż analiza koncentrowała się głównie na najbardziej niebezpiecznych lukach w oprogramowaniu - takich, o których wiadomo, że są aktywnie wykorzystywane przez cyberprzestępców - łączna liczba luk wykrytych w 2012 roku wynosiła aż ponad 800. Niektóre z nich, chociaż rzadko wykrywane na komputerach użytkowników, mogą być wykorzystywane jako brama dla ataku ukierunkowanego.

Główne wyniki badania 

  1. Analiza danych pochodzących od ponad 11 milionów użytkowników ujawniła występowanie ponad 132 milionów luk w zabezpieczeniach wykrytych w różnych programach - średnio 12 luk na użytkownika.
  2. Wykryto ponad 800 różnych luk w zabezpieczeniach.
  3. Zaledwie 37 z nich zostało znalezionych na co najmniej 10% komputerów w przeciągu co najmniej jednego tygodnia w 2012 roku. Luki te stanowią 70% wszystkich wykrytych dziur w oprogramowaniu.
  4. Adobe Shockwave oraz Flash Player, Apple iTunes/QuickTime oraz Java to pakiety oprogramowania o największej liczbie często wykrywanych luk w oprogramowaniu.
  5. Tylko osiem z tych 37 luk znajduje się w rozpowszechnionych pakietach exploitów wykorzystywanych przez cyberprzestępców:
- Pięć luk w Oracle Java;

- Dwie luki w Adobe Flash Player;

- Jedna luka w Adobe Reader.

  1. Badanie dotyczące chęci przejścia przez użytkowników na nowsze, bezpieczniejsze wersje oprogramowania pokazało, że:
- Sześć tygodni od pojawienia się najnowszej wersji Javy (wrzesień-październik 2012) tylko 28, 2% użytkowników przeszło na najbezpieczniejszą wersję, a ponad 70% pozostawiło swój system podatny na exploity Javy;

- Przestarzała wersja 2010 Adobe Flash Playera, która mogła być łatwo wykorzystana przez cyberprzestępców, została znaleziona na średnio 10, 2% komputerów;

- Luka wykryta w oprogramowaniu Adobe Reader w grudniu 2011 roku została znaleziona na 13, 5% komputerów.

Badanie pokazuje, że udostępnienie łaty na lukę w zabezpieczeniach niedługo po wykryciu takiej dziury nie wystarczy, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom i firmom tłumaczy Wiaczesław Zakorzewski, ekspert ds. badań dotyczących luk, Kaspersky Lab. Nieefektywne mechanizmy aktualizacji wystawiły miliony użytkowników Javy, Adobe Flasha oraz Adobe Readera na niebezpieczeństwo. To, w połączeniu z całym zestawem krytycznych luk zidentyfikowanych w Javie w 2012 roku i na początku 2013 roku, podkreśla konieczność stosowania najbardziej aktualnych metod ochrony. Firmy powinny traktować ten problem niezwykle poważnie, ponieważ luki w zabezpieczeniach popularnego oprogramowania stanowią główne bramy dla skutecznego ataku ukierunkowanego.

Pełny raport pt. Ocena poziomu zagrożeń, jakie stanowią luki w oprogramowaniu jest dostępny w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=740.

Informację oraz raport można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.
Dalszych informacji udziela:
Piotr Kupczyk
Dyrektor biura komunikacji z mediami, Kaspersky Lab Polska
piotr.kup czyk@kaspersky.pl
tel.: 0 801 000 215, (34) 368 18 14
tel. kom.: 518 935 846

poniedziałek, 14 stycznia 2013

LOT (PLL) nad "kukułczym gniazdem"?

"Lot nad kukułczym gniazdem" to kultowa sztuka teatralna i równie kultowy film, oraz kanwa do wielu wariacji na temat tego, kto jest prawdziwym wariatem, a kto tylko ofiarą diagnostyki medycznej. Czy zatem plajtujący PLL LOT, to też "kukułcze gniazdo" i to od dawna?
Niedawno sąd przedłużył areszt dla byłego prezesa Amber Gold i twórcy linii lotniczych OLT EXPRES. Motorem tej decyzji było, jak to uzasadniał Wysoki Sąd: "zagrożenie wysoka karą aresztowanego i obawa matactwa", ale to, zdaniem Zorra, ordynarna ściema! Bo gdyby istotnie ktoś obawiał się tego, że winni obu tych powiązanych biznesowego przewałów skutecznie pozacierają ślady, to areszt zastosowano by momentalnie po wybuchu afery z Amber Gold, a nie dano winowajcom kilka tygodni na pozacieranie śladów i wyprowadzenie kasy ze skazanej na upadłość piramidy finansowej. Zaś wedle niezawodnego Poliszynela, prokuratura ma poważny problem ze znalezieniem kompetentnego biegłego rewidenta, który w rozsądnym terminie uporałby się z czymś, co dla jaj nazwano w Amber Gold i OLT EXPRES... księgowością! Problemem jest też znalezienie odpowiedniej kasy na opłacenie takiej ekspertyzy, gdyż za taką usługę biegły rewident inkasuje, zgodnie z korporacyjnym zaleceniem, 2% wartości bilansu i dokładnie żadne negocjacje co do ceny tej usługi nie wchodzą w grę! Do tego w prokuraturze jeszcze pamiętają kompromitację przy bilansowaniu afery PZU, więc zlecenia nie dostanie raczej nikt, kto ma tylko szczere chęci szybkiego zarobienia minimum kilkunastu milionów złotych!
Zapytasz więc Czytelniku, co ma wspólnego tamta afera z aferą PLL LOT, która nie będzie nazwana aferą, no bo tego sobie nie życzy grupa "Władców Marionetek" made in Poland. (Dla nadwrażliwych wyjaśnienie, że terminem "Władcy Marionetek" określa się te środowiska, które sponsorując polityczne kariery liderom partyjnym, wymagają bezwzględnego serwilizmu przy tworzeniu im wygodnych regulacji prawnych).
Brak rzetelnego zarządzania w obu przedsiębiorstwach lotniczych, odpowiada Zorro. Natomiast różnica sprowadza się do tego, że Marcina P. wsadzono do aresztu, a osobę prezesa PLL LOT... zdymisjonowano i wkrótce pewnie ta osoba obejmie "kolejne odpowiedzialne stanowisko", dodając sobie do CV to, że... był prezesem PLL LOT, czyli jednej z ważniejszych spółek Skarbu Państwa! I ta różnica dokładnie pokazuje to, czemu bardziej opłaca się pracować w państwowych biznesach, niż prywatnych! O ile w prywatnych projektach gospodarczych można "beknąć" za brak kompetencji, o tyle w spółkach skarbu państwa taka przykrość nie spotkała jeszcze nikogo, jeśli tylko ktoś nie podpadł politykom i ich mocodawcom, jak to miało miejsce w przypadku "lekarzy bez granic", czyli prezesów spółek z grupy PZU, z wyuczonej profesji właśnie lekarzy. Jak który położy i doprowadzi na skraj bankructwa jedną spółkę, to poczeka kilka miesięcy, aż "sprawa przyschnie" i dostanie do rozwalenia kolejny podmiot.
Z drugiej strony, byłoby karygodną naiwnością, oraz szalbierstwem stawianie tezy, że za aktualną sytuację w PLL LOT odpowiada wyłącznie zdymisjonowany prezes! Dymisja prezesa PLL LOT to klasyka składania ofiary z "kozła ofiarnego" mającej zadowolić Pospólstwo i dać powód naiwnym, albo takich udających, dyspozycyjnym żurnalistom do łagodzenia krytyki pod adresem rządu sugestiami, ze wszystkiemu był winny zdymisjonowany prezes, a teraz to już będzie "w pytę" i "gitocha na klawochę", pisząc szkolnym żargonem.
1 miliard dobrze zmarnowanych złotych nic nie zmieni!
Bo o tak "śmieszną" dotację wystąpił PLL LOT, z której to puli, 400 milionów złotych, prawem Kaduka, już trafiło do dyspozycji utracjuszy z PLL LOT, mających rekomendacje nie tylko POlityczne, ale też i służb specjalnych, wojskowych i cywilnych, bo na całym świecie linie lotnicze są obiektem ponadprzeciętnej troski służb specjalnych. I to nie temu, aby na pokłady samolotów nie wchodzili terroryści, ale temu, że transport lotniczy, jak żaden, jest idealną przykrywką dla różnych tajnych operacji wywiadowczych i kontrwywiadowczych! Mało kto sobie zdaje sprawę z tego, że każdy samolot, nawet taka jednomiejscowa awionetka, ma formalnie status statku, a więc jego pokład jest, w świetle Prawa Międzynarodowego, fragmentem terytorium państwa, w którym został zarejestrowany. Natomiast o tym, co wolno wnieść, wynieść, pozostawić, na tym pokładzie decyduje jednoosobowo kapitan rejsu, którym jest zwykle 1 pilot załogi realizującej lot. Tak więc służby specjalne, jeśli tylko mają do czynienia z narodowym przewoźnikiem typu PLL LOT, mogą bez krępacji na pokładach jego samolotów prowadzić wszelkie możliwe działania operacyjne, od podsłuchiwania rozmów VIP-ów w klasie biznes, po prowadzenie rozpoznania lotniczego i wykorzystywania personelu pokładowego jako kurierów!
Bo warto zauważyć, że część znacząca część powierzchni portów lotniczych ma status eksterytorialnej enklawy, po której mogą się swobodnie poruszać członkowie załóg poszczególnych rejsów, a do tego członkowie załóg podlegają bardzo uproszczonym i mało drobiazgowym procedurom odpraw granicznych. Tak więc nie dziwmy się, że służby specjalne wszystkich państw dokładają wielkiej staranności, aby zainstalować wśród decyzyjnych pracowników renomowanych linii lotniczych jak najwięcej swoich funkcjonariuszy lub współpracowników.
PLL LOT nie uratuje nawet 10 miliardów złotych, jeśli sprawujący nadzór Minister Skarbu nie przestanie wierzyć raportom ABW i wojskowemu Wywiadowi i Kontrwywiadowi, że "oni panują nad sytuacją", albo na czele tych służb staną na tyle zdolni do samodzielnego dowodzenia oficerowie, że ukrócą panoszący się od połowy lat 70 XX wieku w tych służbach rak kręcenia lewych geszeftów, zwanych elegancko: "tworzeniem funduszu operacyjnego"! Bo jeśli ktoś myśli, że z chwilą ujawnienia afery FOZZ, tajniactwo made in Poland stało się wzorem biznesowej etyki i przestało babrać się w nieczystych interesach, to jest naiwnym, niczym przedszkolak z grupy maluchów, który jest do tego w przedszkolu pierwszy dzień. Bo tak naprawdę, w PLL LOT nigdy nie było dobrze od reaktywacji tej firmy po II wojnie światowej, czego najlepszym dowodem niech będą... katastrofy, których udziałem były maszyny tego przewoźnika!

Autor: elzorro