Translate

wtorek, 26 lutego 2013

Czym grozi nadużywanie alkoholu?


Zdajemy sobie sprawę z tego, że używki są szkodliwe dla naszego organizmu, a mimo to sięgamy po nie. Weźmy na przykład alkohol, którego spożycie rośnie każdego roku. Alkoholizm staje się problemem społecznym. Powoduje on uzależnione nie tylko psychiczne, lecz również fizyczne. Alkohol towarzyszy ludziom od zawsze.
W odległych czasach stanowił on najpopularniejszy środek odurzający, stosowany w celu kultowym i magicznym. W obecnych czasach alkohol stanowi, w rozumowaniu większości społeczeństwa, idealny środek poprawiający nastrój, ułatwiający nawiązywanie kontaktów oraz uśmierzający ból.
Żyjemy w czasach, kiedy to za sprawą picia alkoholu utworzyły się kulturowo uwarunkowane wzorce picia alkoholu, a mianowicie: anglosaski i niemiecki wzorzec picia alkoholu oparty na spożywaniu piwa, model skandynawski picia alkoholu oparty na spożywaniu stężonego alkoholu, Basen Morza Śródziemnego – oparty na piciu wina.
Polska należy do kraju opartego na spożywaniu stężonego alkoholu, co jest bardzo niepokojące.
Wpływ alkoholu na nasz organizm
Mózg
Alkohol wpływa w hamujący sposób na czynności psychiczne naszego mózgu. Zaburza nasz intelekt, emocje oraz motywację. Tak więc, system kontrolujący najważniejsze procesy psychiczne, zostaje wyłączony przez alkohol. Wraz z zwiększeniem stężenia etanolu zostają zakłócone podstawowe czynności naszego mózgu, a mianowicie; mowa, czucie oraz koordynacja ruchowa. Z kolei dawki narkotyczne alkoholu powodują zaburzenia ośrodków regulujących ciśnienie krwi, temperaturę i oddychanie.
Serce
Wpływ alkoholu na serce jest słaby. Wynika przede wszystkim z hamowania mózgowych ośrodków , które regulują czynności układu krążenia. Alkohol w słabym stopniu rozrzedza naczynia wieńcowe. Wpływa hamująco na układ krążenia powodując zaburzenia akcji serca, gwałtowne rozszerzenie, czy zwężenie naczyń krwionośnych.
Żołądek
Alkohol przyjmowany w dużych ilościach działa hamująco na czynności wydzielnicze naszego układu pokarmowego oraz perystaltykę jelit. Nadmiar alkoholu może powodować częste biegunki, zaparcia, nudności, wymioty. Ponadto, może być powodem zaostrzenia choroby wrzodowej żołądka. Regularne picie alkoholu prowadzi do niedoboru pokarmowego oraz witaminowego. Głównie chodzi o witaminy z grupy B.
Wątroba
Ten organ jest szczególnie narażony na działanie alkoholu, gdyż w nim właśnie zachodzą wszystkie podstawowe procesy metaboliczne i odtruwające. Alkoholicy często zapadają na marskość wątroby, którą poprzedzają ostre, przewlekłe zapalenie wątroby.
Skóra
W wyniku nadmiernego picia alkoholu uszkadzane są naczynia krwionośne, co w efekcie prowadzi do zaczerwienionego koloru skóry. Ponadto, powoduje odwodnienie organizmu, a co za tym idzie, wysusza skórę. To, z kolei sprzyja powstawaniu zmarszczek i przedwczesnemu starzeniu skóry.
Życie seksualne
Tutaj należy powiedzieć o tym, że duża dawka alkoholu wpływa na czynności seksualne dwukierunkowo. Po pierwsze zmniejsza nasze libido, zdolność do szczytowania oraz erekcję. Z drugiej zaś strony, powoduje zwiększenie zainteresowania seksem. Niestety, często na zainteresowaniu się kończy.
Psychika
Alkohol w ogromnej mierze działa również na psychikę człowieka. Najczęściej dochodzi do zaburzeń pamięci, zaburzeń zainteresowań, myślenia obniżonej koncentracji. W dalszym etapie choroby alkoholowej dochodzi często do zwiększonej drażliwość, trudności w opanowywaniu agresji i zmienności nastroju.
Spożywanie alkoholu przez kobiety w ciąży
Nawet niewielkie ilości alkoholu mogą prowadzić do wielu wrodzonych wad dziecka np. upośledzenie umysłowe. Kobieta w ciąży nie powinna w ogóle pić alkoholu.
Interakcje alkoholu z lekarstwami
Rozważając temat wpływu alkoholu na nasz organizm, należy wspomnieć o jego interakcjach z lekarstwami. Problem ten staje się coraz bardziej istotny.
Do najważniejszych interakcji zaliczamy:
  • Spotęgowanie działania wielu leków przeciwcukrzycowych w wyniku łączenia ich z alkoholem, co spowodować może wstrząs
  • Alkohol działa osłabiająco na leki przeciwpadaczkowe
  • Nasila działanie leków obniżających ciśnienie tętnicze krwi, co może spowodować zapaść
  • W połączeniu z polopiryną, uszkadza błonę śluzową przewodu pokarmowego
Jak widać, już nawet niewielka ilość wypitego alkoholu wpływa często na zachowanie człowieka oraz jego organizm, dlatego pijmy alkohol okazjonalnie. Nie traktujmy alkoholu jako środka na pocieszenie, odwagę czy zapomnienie. Niech nie będzie naszą ucieczką od problemów, które mogą jedynie się spotęgować, właśnie przez alkohol.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz