Warunkiem uzyskania dopłaty do kredytu na budowę lub zakup domu energooszczędnego jest wysoki standard energetyczny budynku. By pomóc w jego osiągnięciu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zdefiniował minimalne wymagania techniczne, jakie musi spełniać dom energooszczędny.
Na liście obligatoryjnych wymogów znajdują się m.in. rozwiązania automatyzujące pracę układów ogrzewania i wentylacji. W ramach cykluEnergooszczędność w moim domu przedstawimy, w jaki sposób optymalizują one zużycie energii w domu.Już na przełomie I i II kwartału 2013 roku będzie można starać się o dopłaty do kredytów na budowę i zakup domów i mieszkań energooszczędnych. W styczniu br. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosił listę banków, które zakwalifikowały się do projektu, a pod koniec lutego planuje podpisać z nimi umowy. Po wdrożeniu odpowiednich procedur przez banki, możliwe będzie składanie za ich pośrednictwem wniosków o dopłaty do kredytów. Przyznanie dofinansowania jest uzależnione od osiągniętego wysokiego standardu energetycznego (EUco 15 lub 40 kWh/m2/rok) oraz spełnienia określonych w programie wymogów technicznych, mających wpływ na poziom energooszczędności budynku. Wśród obligatoryjnych wymagań technicznych, stawianych zarówno domom jednorodzinnym, jak i budynkom wielorodzinnym, znalazły się rozwiązania automatyki sterującej systemami wentylacji i ogrzewania. W układzie wentylacji wymagane jest zainstalowanie rozwiązań automatyki pozwalających na dostosowywanie jej wydajności do aktualnych potrzeb. Natomiast układy ogrzewania domów energooszczędnych obowiązkowo powinnny wykorzystywać automatykę pogodową i urządzenia regulujące temperaturę w pomieszczeniach.
W domach energooszczędnych nie ma miejsca na niepotrzebną utratę energii" - mówi Marcin Klepacz, Współwłaściciel firmy IRA - Inteligentne Rozwiązania Automatyki. Zastosowanie automatyki sterującej ogrzewaniem i wentylacją ogranicza straty ciepła w budynku. Automatyka pogodowa i urządzenia do regulacji temperatury w pomieszczeniach służą optymalizacji ilości energii potrzebnej do ich ogrzania. Pozwalają dobrać odpowiednio parametry ogrzewania poszczególnych pomieszczeń, samoczynnie obniżać temperaturę pomieszczeń w nocy, podczas nieobecności mieszkańców, czy wyłączać ogrzewanie w pokoju, w którym otworzyliśmy okno. Tego typu rozwiązania zwykle wdrażane są z wykorzystaniem inteligentnych technologii zarządzania budynkiem, które umożliwiają integrację poszczególnych elementów domowej instalacji, takich jak sterowanie ogrzewaniem, oświetleniem, urządzeniami audio-wideo, po to, aby mogły ze sobą współpracować. Podczas nieobecności domowników odpowiadają za wyłączanie światła oraz innych urządzeń, co wpływa na obniżenie zużycia energii nie tylko cieplnej, ale też elektrycznej".
Inteligentne rozwiązania automatyki pozwalają racjonalizować zarządzanie systemami ogrzewania i wentylacji, co wpływa na zmniejszenie zużycia energii cieplnej. Wspierają też zarządzanie urządzeniami domowymi pobierającymi prąd. Wykorzystując automatykę do optymalizacji sterowania urządzeniami domowymi, można istotnie zmniejszyć ilość zużywanej energii elektrycznej, co przekłada się na obniżenie rachunków. Na przykład za pomocą automatyki sterującej oświetleniem, można je dostosować do potrzeb każdego z domowników, z uwzględnieniem natężenia światła dziennego, pory dnia, sygnałów od sensorów obecności osób w pomieszczeniach oraz otwierania i zamykania drzwi.
Dla zmniejszenia ilości prądu zużywanego przez źródła światła potrzebne jest zarówno racjonalne korzystanie z oświetlenia, w czym pomocna jest automatyka, jak i wymiana tradycyjnych żarówek na energooszczędne odpowiedniki" - mówi Maria Labus, Marketing Manager Consumer Lighting CEE z firmy Philips. Od września 2012 roku producenci oraz importerzy nie mogą wprowadzać do sprzedaży żarówek tradycyjnych, więc energooszczędne źródła światła będą niebawem w powszechnym użyciu. W stosunku do tradycyjnych żarówek gwarantują one mniejsze zużycie energii, nawet o 80 procent. W użytku domowym stosuje się obecnie trzy rodzaje energooszczędnych źródeł światła: świetlówki kompaktowe (CFL), żarówki LED i żarówki halogenowe. Warto zainwestować w produkty wysokiej jakości, które zapewnią nam wymaganą ilość światła o ciepłej barwie. Zyskujemy też pewność, że produkt spełnia obietnice producenta, komunikowane na opakowaniu. Początkowa inwestycja zwróci się nam szybko przez znacznie obniżony rachunek za energię elektryczną. Ponadto, aby nowobudowany dom o wysokim standardzie energetycznym zużywał jak najmniej energii elektrycznej, od razu warto wyposażyć go też w inne urządzenia o obniżonym zapotrzebowaniu na energię, jak na przykład płaskie telewizory z inteligentnym systemem przetwarzania wideo, obliczającym możliwości ograniczenia zużycia energii dla każdego wyświetlanego obrazu".
Wyposażając dom w urządzenia elektryczne warto zwrócić uwagę na dołączoną etykietę energetyczną. Pozwala ona porównać wydajność poszczególnych sprzętów oraz informuje o zużyciu podstawowych zasobów tj. energia elektryczna, woda i detergenty.
Materiał został przygotowany w ramach kampanii informacyjnej Energooszczędność w moim domu. Więcej informacji dotyczących rozwiązań podnoszących standard energetyczny domu i mieszkania można znaleźć na profilu Facebook: Energooszczędność w moim domu.
Effective PR tworzą pasjonaci skutecznej komunikacji. Jesteśmy profesjonalni, kompetentni i przyjaźni w relacjach międzyludzkich. Podczas pracy kierujemy się zasadami etyki zawodowej, co sprzyja budowaniu atmosfery zaufania do naszej firmy oraz współpracujących z nami marek.Twórcą Effective PR jest Paulina Gadomska - Dzięcioł, wieloletni doradca w zakresie zintegrowanej komunikacji marketingowej i PR. Współtworzy i wdraża strategie komunikacji dla firm z sektorów budownictwo, nieruchomości, nowe technologie, FMCG. Wspiera zarządzanie reputacją podmiotów świadczących usługi profesjonalne, takich jak kancelarie prawne, doradcy personalni, inwestorzy i deweloperzy.
Zaangażowana we wspieranie idei przedsiębiorczości kobiet oraz propagowanie koncepcji zrównoważonego rozwoju w biznesie i wykorzystywanie jej w strategiach zarządzania reputacją. Autorka publikacji i prelekcji nt. komunikacji projektów CSR. Ambasador Przedsiębiorczości Kobiet w Polsce.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz